• Мода / Fashion
 • Taste the Feeling

  Ова не е реклама за Кока Кола 🙂 туку спој на ретро ентериерот во Twins Kitchen & Bar , во кој доминира вратата во форма на винтиџ Кока Кола фрижидер, кој го спојува едниот дел на кафичот со другиот + Кока Кола шише + лежерен оутфит + неколку минути за фоткање додека ги чекаме хамбургерите.

 • Храна / Food
 • Каша од амарант

  Состојки: 1 чаша амарант 2 чаши вода 1 јаболко 1 круша 2 лажици јаворов сируп (мед, агаве сируп) 1 лажичка цимет Прстофат морско оревче (по желба) 1 чаша = 200мл Приготвување: Ставете ги амарантот и водата во тенџере на висока темература. Откако ќе зоврие водата, намалете ја температурата, и оставете го амарантот да се вари […]

 • Храна / Food
 • Овесна каша за добро утро

  Една порција овесна каша: 200 мл бадемово млеко 4 лажици овесни снегулки 1 лажица гоџи бобинки 1 лажица семки од тиква 1 лажица семки од сончоглед 1/2 праска 1/2 банана за да омекнат овесните снегулки,  потопете ги во млеко мин. 30 мин пред конзумирање  

 • Мода / Fashion
 • Марела: 10 години во МК

  Италијанскиот ексклузивен бренд, Marella го прослави 10-от роденден од неговото постоење во Македонија. Домаќин на прославата беше Магнетик груп, чиј тим подготви прекрасен коктел за гостите со музика за џускање и попуст од 15%. Есенската колекција нуди прекрасен избор на парчиња со едноставен крој и рамни линии, збогатени со прекрасни принтови. Ви пренесувам дел од атмосферата. […]

 • Храна / Food
 • Сурови чоко бомбици

  Состојки: 10 свежи урми 1/2 чаша бадеми 1/2 чаша семки од тиква 1/2 ореви 1/4 чаша гоџи бобинки 1 1/2 лажица какао 1 1/2 лажица јаворов сируп 3 лажици кокосово масло 1 чаша = 200мл Припрема: Најпрвин покиснете ги урмите  10 минути во млака вода за да може полесно да ги излупите. Исецкајте ги бадемите,оревите, […]

 • Мода / Fashion
 • Златниот час / The Golden Hour

  Во фотографијата, како и кинематографијата, златниот час, исто така познат како магичен час, е времето непосредно по изгрејсонце или пред зајдисонце, кога сончевата светлината е топла, мека, кадифена. За време на овој час, сонцето природно ги осветлува сите линии на објектот, за разлика од онаа директна и нападна светлина која паѓа врз објектот кога сонцето е во зенитот, притоа изобличувајќи […]

 • Храна / Food
 • Безглутенски крекери/ Gluten-free crackers

  Состојки: 1/2 чаша семки од сончоглед 1/2 чаша семки од тиква 1/2 чаша сусам 1/4 чаша афион 1/4 чаша ленено семе 1/4 чиа семе 1/2 лажичка сол 1 чаша вода сол по желба 1 чаша = 200 мл Припрема: Загрејте ја рерната на 200 степени. Во меѓувреме ставете ги сите семки во една здела, заедно […]

 • Мода / Fashion
 • Читај!/ Read!

  Овој пат појдов во „Или-или“ со цел да си ги купам книгите на трите финалисти за роман на годината 2016: „Телото во кое трeба да се живее“ од Петар Андоновски, „Три минути и 53 секунди“ од „Берт Стајн“ (Бранко Прња) и „Невидливи љубови“ на Владимир Јанковски, мојот фаворит. Кој беше вашиот фаворит? Пишете препорака за […]