• Храна / Food
 • Овесна каша за добро утро

  Една порција овесна каша: 200 мл бадемово млеко 4 лажици овесни снегулки 1 лажица гоџи бобинки 1 лажица семки од тиква 1 лажица семки од сончоглед 1/2 праска 1/2 банана за да омекнат овесните снегулки,  потопете ги во млеко мин. 30 мин пред конзумирање  

 • Храна / Food
 • Сурови чоко бомбици

  Состојки: 10 свежи урми 1/2 чаша бадеми 1/2 чаша семки од тиква 1/2 ореви 1/4 чаша гоџи бобинки 1 1/2 лажица какао 1 1/2 лажица јаворов сируп 3 лажици кокосово масло 1 чаша = 200мл Припрема: Најпрвин покиснете ги урмите  10 минути во млака вода за да може полесно да ги излупите. Исецкајте ги бадемите,оревите, […]

 • Храна / Food
 • Безглутенски крекери/ Gluten-free crackers

  Состојки: 1/2 чаша семки од сончоглед 1/2 чаша семки од тиква 1/2 чаша сусам 1/4 чаша афион 1/4 чаша ленено семе 1/4 чиа семе 1/2 лажичка сол 1 чаша вода сол по желба 1 чаша = 200 мл Припрема: Загрејте ја рерната на 200 степени. Во меѓувреме ставете ги сите семки во една здела, заедно […]

 • Храна / Food
 • Ќофтиња од тиквици / Zucchini Fritters

  Состојки: 4 чаши изрендани тиквици 1/3 чаша исечкан кромид 2 чешниња лук 2/3 чаши бело брашно 2 јајца маслиново масло за готвење сол и бибер 1 чаша = 200 мл Припрема: Ставете ги изренданите тиквици во еден сад и наросете ги со сол. Оставете ги да отстојат 10 минути. Потоа, рачно исцедете ги за да ја […]

 • Храна / Food
 • Киш со сливи/ Plum Quiche

  Состојки: тесто база: 230 г брашно 120 г путер прстофат сол 3-4 лажици вода прелив: 10-13 сливи 110 г шеќер 4 лажици млеко 4 лажици павлака 2 јајце 1 лажичка екстракт од ванила Припрема: Тесто база:  Во една здела ставете ги брашното и солта. Потоа додатете го путерот исечен на мали коцки. Гмечето го путерот […]

 • Храна / Food
 • Take another piece of my heart, baby

  Состојки: 3 белки од јајце 100 г темно чоколадо 40 г шеќер во прав 50 г путер 25 г брашно 25 г густин Припрема: Изрендајте го чоколадото. Во посебен сад омекнете го путерот со гмечење додека не добиете кремаста структура. Потоа, додадете го чоколадото и шеќерот, и со миксер мешајте 5 мин. Додадете го густинот и […]

 • Храна / Food
 • Смуди со капини и несолена урда/ Blueberries & Ricotta Smoothie

  Ништо поубаво од тоа да ви започне денот со чаша здравје. Во блендер измешајте: 1 чаша капини 1 чаша несолена урда 1 1/2 чаша вода 2 лажици мед Чаша полна протеини, антиоксиданси и витамини.

 • Храна / Food
 • Колач со урда / Sweet Ricotta Bread

  Состојки: 1 1/2 чаша бело брашно 2 1/2 лажички прошок за пециво 1/2 лажичка сол 3/4 чаша несолен путер, омекнат на собна температура 1 1/2 чаша свежа несолена урда 1 чаша кафеав шеќер 3 јајца 1 лажичка ванилин екстракт по желба бел шеќер во прав за наросување Припрема: Загрејте ја рерната на 180 степени. Калапот […]