• Храна / Food
 • Мухамара

  Состојки: 5 големи печени и излупени црвени пиперки 5 лажици маслинов зејтин 150 грама ораси сок од еден лимон 1 лажичка мед 1 лажичка сол 3 чешниња лук 1 лажица свеж или сушен магданос *според оригиналниот турски рецепт, се додава и една лажичка сируп од калинка (по желба) Припремање: Сите состојки ставете ги во блендер […]

 • Храна / Food
 • Супермоќно Авокадо Чоколада смуди

  Оваа година од мојот таен Дедо Мраз, меѓу сите останати слатки и инвентивни изненадувања кои ми ги живнуваа декемвриските секојдневија и на кои им се радував како дете, добив на подарок и една прекрасна книга со рецепти за зимски смудија од Елик Мараник. Инспирирана од еден од нив, решив да споделам со вас еден рецепт […]

 • Храна / Food
 • Домашна нутела

  Состојки: 1 чаша ситно сецкани лешници 2/3 чаша какао 1/2 чаша мед или јаворов сируп 4-5 лажици млеко (или вода)* *доколку сакате кремот да е потечен додадете уште малку млеко (или вода) една чаша = 200мл Припремање: Најпрвин ставети ги во сецко лешниците и мелете ги 2 минути. Потоа, додадете го јаворовиот сируп, какаото и […]

 • Храна / Food
 • Вкусови од детството: ресана смуди

  Подготвување: 300 мл кокосово млеко (може и обично) две банани 1 лажица какао ( доколку сакате погорко може да доставите уште пола лажица какао) 1 лажичка кокосово масло сок од еден портокал Наздравје!

 • Храна / Food
 • Каша од амарант

  Состојки: 1 чаша амарант 2 чаши вода 1 јаболко 1 круша 2 лажици јаворов сируп (мед, агаве сируп) 1 лажичка цимет Прстофат морско оревче (по желба) 1 чаша = 200мл Приготвување: Ставете ги амарантот и водата во тенџере на висока темература. Откако ќе зоврие водата, намалете ја температурата, и оставете го амарантот да се вари […]

 • Храна / Food
 • Овесна каша за добро утро

  Една порција овесна каша: 200 мл бадемово млеко 4 лажици овесни снегулки 1 лажица гоџи бобинки 1 лажица семки од тиква 1 лажица семки од сончоглед 1/2 праска 1/2 банана за да омекнат овесните снегулки,  потопете ги во млеко мин. 30 мин пред конзумирање  

 • Храна / Food
 • Сурови чоко бомбици

  Состојки: 10 свежи урми 1/2 чаша бадеми 1/2 чаша семки од тиква 1/2 ореви 1/4 чаша гоџи бобинки 1 1/2 лажица какао 1 1/2 лажица јаворов сируп 3 лажици кокосово масло 1 чаша = 200мл Припрема: Најпрвин покиснете ги урмите  10 минути во млака вода за да може полесно да ги излупите. Исецкајте ги бадемите,оревите, […]

 • Храна / Food
 • Безглутенски крекери/ Gluten-free crackers

  Состојки: 1/2 чаша семки од сончоглед 1/2 чаша семки од тиква 1/2 чаша сусам 1/4 чаша афион 1/4 чаша ленено семе 1/4 чиа семе 1/2 лажичка сол 1 чаша вода сол по желба 1 чаша = 200 мл Припрема: Загрејте ја рерната на 200 степени. Во меѓувреме ставете ги сите семки во една здела, заедно […]

 • Храна / Food
 • Ќофтиња од тиквици / Zucchini Fritters

  Состојки: 4 чаши изрендани тиквици 1/3 чаша исечкан кромид 2 чешниња лук 2/3 чаши бело брашно 2 јајца маслиново масло за готвење сол и бибер 1 чаша = 200 мл Припрема: Ставете ги изренданите тиквици во еден сад и наросете ги со сол. Оставете ги да отстојат 10 минути. Потоа, рачно исцедете ги за да ја […]

 • Храна / Food
 • Киш со сливи/ Plum Quiche

  Состојки: тесто база: 230 г брашно 120 г путер прстофат сол 3-4 лажици вода прелив: 250-300 г сливи 70 г шеќер 2 лажици млеко 2 лажици павлака 1 јајце 1 лажичка екстракт од ванила Припрема: Тесто база:  Во една здела ставете ги брашното и солта. Потоа додатете го путерот исечен на мали коцки. Гмечето го путерот […]