Мухамара

Состојки:

5 големи печени и излупени црвени пиперки

5 лажици маслинов зејтин

150 грама ораси

сок од еден лимон

1 лажичка мед

1 лажичка сол

3 чешниња лук

1 лажица свеж или сушен магданос

*според оригиналниот турски рецепт, се додава и една лажичка сируп од калинка (по желба)

Припремање:

Сите состојки ставете ги во блендер две минути, додека не добиете хомогена структура. Уживајте!

Sharing is caring!

Leave a Reply