Домашна нутела

Состојки:

1 чаша ситно сецкани лешници

2/3 чаша какао

1/2 чаша мед или јаворов сируп

4-5 лажици млеко (или вода)*

*доколку сакате кремот да е потечен додадете уште малку млеко (или вода)

една чаша = 200мл

befunkycollage

Припремање:

Најпрвин ставети ги во сецко лешниците и мелете ги 2 минути. Потоа, додадете го јаворовиот сируп, какаото и млекото (водата). Voilà!

Уживајте во оваа здрава нутела на парче тонус леб или двопек, а исто така можете и со банана, јаготки или јаболки.

img_1752

Sharing is caring!

Leave a Reply