Сурови чоко бомбици

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Состојки:

10 свежи урми

1/2 чаша бадеми

1/2 чаша семки од тиква

1/2 ореви

1/4 чаша гоџи бобинки

1 1/2 лажица какао

1 1/2 лажица јаворов сируп

3 лажици кокосово масло

1 чаша = 200мл

img_1484

img_1486

img_1480

img_1479

img_1476

Припрема:

Најпрвин покиснете ги урмите  10 минути во млака вода за да може полесно да ги излупите.

Исецкајте ги бадемите,оревите, семките од тиква и гоџи бобинките во сецко една минута. Потоа додајте ги излупените урми, какаото, јаворовиот сируп и кокосовото масло и продолжете уште една минута во сецко, додека не се соедини смесата во форма на топка. Со прстите одвоете делче од смесата и меѓу дланките оформете бомбица. Повторете ја постапката со останатиот дел од смесата. Ставете ги бомбиците во затворен сад во ладилник 1 саат за да се стегнат. Извадете ги 5 минути на собна температура пред послужување. Потоа можете да ги чувате во фрижидер до 5 дена. Уживајте!

img_1500

Sharing is caring!

Leave a Reply