Безглутенски крекери/ Gluten-free crackers

Состојки:

1/2 чаша семки од сончоглед

1/2 чаша семки од тиква

1/2 чаша сусам

1/4 чаша афион

1/4 чаша ленено семе

1/4 чиа семе

1/2 лажичка сол

1 чаша вода

сол по желба

1 чаша = 200 мл

IMG_1354

IMG_1358

Припрема:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во меѓувреме ставете ги сите семки во една здела, заедно со солта и водата. Оставете ги да отстојат 15 минути. За тоа време чиа семето и лененото семе ќе омекнат и ке ги сврзат сите семки.

Садот или плехот за печење покријте го со хартија за печење и врз него истурете ја смесата и распpостранете ја под еднакво низ плехот (дебелината на слојот да не биде поголема од 5 мм). Доколку сакате (јас лично претпочитам) наросете  ја смесата со прстофат сол. Ставете во рерна и печете 20-25 мин.

Извадете го плехот од рерна и внимателно исечете ги крекерите во каква форма сакате. Потоа, свртете ги еден по еден и вратете ги во рерна да се допечат уште 20-25 мин. Кога ќе ги извадите од рерна, ставете ги на решетка да се изладат.

Овие кркери одат одлично со путер од кикирики, мухамара или било какво друго макало. А убави се и сами по себе. Одлична здрава и вкусна замена за чипс и други грицки мицки.

Уживајте!

Не забравајте да го споделите вашето мислење, идеи или фотки од овој рецепт.

IMG_1363

Sharing is caring!

Leave a Reply