Take another piece of my heart, baby

Состојки:

3 белки од јајце

100 г темно чоколадо

40 г шеќер во прав

50 г путер

25 г брашно

25 г густин

IMG_1110

NEW1

Припрема:

Изрендајте го чоколадото. Во посебен сад омекнете го путерот со гмечење додека не добиете кремаста структура. Потоа, додадете го чоколадото и шеќерот, и со миксер мешајте 5 мин. Додадете го густинот и брашното и продолжете да мешате. Во друг сад со миксер измешајте ги белките додека не добиете бела пенаста структура. Претурете ги белките во садот со смесата и измешајте убаво со лажица.

Во сад за печење, претходно намачкан со путер и наросен со брашно, истурете ја смесата и ставете ја во претходно загреана рерна да се пече 30-35мин на 200 степени.

Уживајте и не заборавајте да ги споделите вашите коментари, идеи и слики од овој рецепт.

NEW

pjimage

Sharing is caring!

Leave a Reply