• Храна / Food
 • Вкусови од детството, дел 2: ресена сирови бомбици

  Состојки: 2 чаши* бадеми 15 свежи излупени урми** 2 лажиици кокосово масло 1 лажица мед 2 лажици какао сок од еден портокал *1 чаша = 200 мл ** за полесно да ги узлупите урмите, потопети ги во топла вода 10 минути Припремање: Најпрвин, ставете ги бадемите во сецко и мелете се додека не добиете брашнеста […]

 • Мода / Fashion
 • Белград

  Белград плени со својот дух, со своите граѓани, со својата култура, архитектура и историја. Иако лузните од неодамнешното минато, физички отсликани врз некои згради низ градот се видливи и за окото на еден обичен турист, се чини дека градот успеал да си го зачува својот непогазлив дух, грандиозностa, но и топлината, кои му доликуваат на еден главен град, […]

 • Соработки / Collaborations
 • Fit & Strong #3месециТФМ

  Мојот три месечен циклус на вежбање со термофизичката метода (#3месециТФМ) во Fit Family го заокружив со одлични резултати.  Вкупно имам изгубено 20 цм во обем на различни делови од телото, и минус 5 килограма. Ги стопив маснотиите, а ја зголемив мојата мускулна маса. Метаболизмот ми се подобри и по секој тренинг се чувствувам енергично и […]

 • Храна / Food
 • Чоколаден сон

  Состојки: База: 1 чаша брашно од ситно исецкани лешници во сецко (или други апетисани по избор) 1/2 чаша рогач (или какао) 4 урми (претходно потопени во топла вода 5 минути за да полесно се излупат) 2 лажици јаворов сируп (или агаве сируп или една лажица мед) по желба:1 лажичка ванила Чоколаден крем: 2 чаши индиски […]

 • Соработки / Collaborations
 • Со термофизичката метода до подобри резултати

  Мојата приказна со Fit Family продолжува. По два месеца вежбање со термофизичката метода моето тело е значително позатегнато, метаболизмот ми е подобрен, а по секој тренинг се чувствувам исполнето и енергично. Благодарение на разновидните вежби кои ги нуди термофизичката метода и кои таргетираат повеќе групи на мускули на рацете, градите стомакот, грбот, задникот и нозете, […]

 • Мода / Fashion
 • Фустанот на тетка ми

  Во еден од моите поранешни постови имав споделено една стилска комбинација која се состоеше од еден мој розов џемпер и едно здолниште на мајка ми кое веќе подолго време спиело заборавено во еден ќош на нејзиниот орман. На сите ни е познато дека модата е позната по нејзиното циклично движење: заминувањето и враќањето на трендовите. […]

 • Мода / Fashion
 • Во пресрет на пролетта: обои ме зелено

  Новата колекција на Марела нуди живи прекрасни принтови кои го навестуваат будењето на природата, а воедно и доаѓањето на моето омилено годишно време: пролет! Го препознав мојот стил во парчињата на пролетната колекција, посебно моето омилено парче: ѕвонести сукњи со висок струк. Ве оставам во дружба на Калиопи 🙂 во соработка со Магнетик и Марела […]

 • Соработки / Collaborations
 • Во здраво тело, здрав дух: 3 месеци термофизичка метода со Fit Family

  Fit Family не е само уште едно фит студио во Македонија. Тоа е студио каде што тренерите им се целосно посветени на клиентите, не само во поглед на вежбањето и исхраната, туку и на целoсниот начин на водење здрав живот. Она што навистина ми се допаѓа во Fit Family е свесноста дека не постои еден […]

 • Соработки / Collaborations
 • Пруги и карнери

  Еден од моите омилени принтови се пругите, во било кoja боја и комбинација. Црно белите пруги се класика, без разлика дали ги носите на блуза, кошула, блузон, сукња или панталони. Оваа комбинација разиграна и освежена со црвена блуза со карнери ме потсети на мојот Париз, односно на препознатливиот таканаречен бретонски стил, па оттаму и инспирацијата […]

 • Храна / Food
 • Мухамара

  Состојки: 5 големи печени и излупени црвени пиперки 5 лажици маслинов зејтин 150 грама ораси сок од еден лимон 1 лажичка мед 1 лажичка сол 3 чешниња лук 1 лажица свеж или сушен магданос *според оригиналниот турски рецепт, се додава и една лажичка сируп од калинка (по желба) Припремање: Сите состојки ставете ги во блендер […]